Moje cesta do světa IT aneb jak jsem se stala kodérkou

Při každém novém seznámení se dříve či později dostanete k otázce: “Co vlastně děláš?”. Většina lidí se domnívá, že ještě studuji. Jsou překvapeni, když jim řeknu, že tomu tak není. O to více jsou ale překvapeni, když jim prozradím, že se zabývám tvorbou webových stránek.

Moje cesta do světa IT nebyla v žádném případě plánovaná. Nevěřím na náhody, řekněme tedy, že do světa IT mě dostala jistá souhra okolností. Tímto článkem chci ukázat všem ženám, dívkám či maminkám, že svět IT je otevřen i vám. Není se tedy čeho bát.

Jak jsem smazala Windows

Pravdou je, že již jako malá jsem měla blízko k počítačům. Začalo to hraním her. Asi jako šestiletá jsem hrála hry jako Sokoban, nebo “Kočky” (Alley Cats). Poté to byly hry jako Prince of persia, Prehistorik 1 a 2, Keen, The Lost Vikings, Doom a mnoho dalších. Chtěla jsem, aby moje kamarádky hrály se mnou. Narozdíl ode mě v tom neshledávaly takovou míru zábavy, aby vydržely déle jak pět minut.
Alleycatmaxresdefault

Říkala jsem si jestli článek neokořením nějakou tou historkou, jak jsem už jako sedmiletá vytvořila svůj první kód. Nikoliv. Naopak, jako sedmiletá jsem ještě tenkrát v MS-DOS plná očekávání, spustila novou hru. Tedy alespoň jsem si to myslela. Měla takový čarovný název “DELWIN”. To, že se za tímto názvem neskrývá nová hra pro mé potěšení, ale zkratka DELETE WINDOWS jsem zjistila až záhy. Někdo by možná řekl, že jsem už tenkrát měla rozum :).
3

První seznámení se světem IT

Po maturitě jsem si dala roční pauzu a následně se rozhodla zkusit VŠ. Podala jsem si dvě přihlášky, obě na VŠE v Praze. První byla tuším na národohospodářskou faktultu, ta druhá pak na fakultu informatiky a statistiky. Přihláška na informatiku neměla tenkrát nic společného s touhou stát se programátorkou ani s tím, že tam byla valná většina kluků. Díky dobrému maturitnímu vysvědčení mě vzali bez přijímacích zkoušek, a tak to pro mě byla jistota. Nakonec jsem se skutečně v září procházela po chodbách VŠE s indexem, ve kterém stálo, že jsem studentkou čtvrté fakulty, oboru informatika.

Seznámení se světem IT bylo mnohdy velmi rozpačité. Mé nulové počáteční znalosti mě odsoudily k tomu, že jsem valné většině věcí zkrátka nerozuměla, narozdíl od spolužáků, kteří přešli ze škol zaměřených na informatiku. Nedala jsem se. A proplouvala předměty zaměřenými na programování v Javě, databáze, tvorbu webových stránek, grafiku….

Byly to právě tyto dva poslední zmíněné předměty, které mě nadchly a bavily ze všeho nejvíce. Tvorba webových stránek a počítačová grafika. Něco čemu jsem najednou rozuměla a v čem jsem spatřovala kreativitu. Já tomu ostatně říkám: Programování pro holky.

Už jsem vám říkala, že nejsem studijní typ? Nakonec těsně před splněním všech předmětů jsem byla ze školy odejíta. Ať žijí rezervní kredity na VŠE. Předmět “Hospodářské dějiny”, který neměl nic společného se světem IT, a který jsem dělala snad na 3x, po mém odchodu ze školní půdy, zrušili.

Odhodlání, probdělé noci a první praxe

Co naplat. Bylo potřeba si najít práci, což nebylo tak snadné, jak se mohlo na první pohled zdát. V podstatě jsem nic pořádně neuměla a neměla žádnou praxi. Zkusila jsem pracovat na nějakou dobu jako Tester v České spořitelně. Po pár měsících jsem pochopila, že tahle práce není pro mě. Žádná kreativita, jen otročina za monitorem.

Během toho, co jsem dělala práci testera, jsem po večerech začala dělat webové stránky pro naše bytové družstvo. To bylo něco pro mě! Kolikrát jsem u toho seděla až do rána. Byla jsem zkrátka odhodlaná, že ty stránky udělám a že prohloubím své základy ze školy.

Rozhodla jsem se, že si zkusím najít brigádu na tvorbu webových stránek. A skutečně se mi to velmi brzy povedlo. Pracovala jsem jako kodér v jedné malé společnosti a jsem dodnes vděčná za to, že mě zcela nezkušenou vzali. Jak říkám, praxe vás naučí nejvíce.

Pokud jsi stále student a nejen ten, pak věř, že nejlepší, co pro sebe můžeš udělat, je najít si brigádu v oboru. Tím se nejvíce naučíš a až budeš hledat zaměstnání, nebudeš s tím mít žádný problém.

kaloricke-tabulky
Jeden z mých prvních projektů, který jsem kódovala. (www.kaloricke-tabulky.cz)

Práci jsem měla, ale stále jsem více neuměla, než uměla. A tak jsem po večerech seděla za monitorem a kódovala. Rozhodla jsem se, že si vytvořím své osobní webové stránky, na kterých jsem se zlepšovala, jak v grafickém návrhu, tak v kódování.

Nepotřebuješ nic víc, než své odhodlání. A nejlépe se vše naučíš praxí. Zkus si vytvořit své osobní webové stránky. Krom nových znalostí ti poslouží také jako tvá osobní prezentace.

Co mě na tom všem nejvíc baví

Vyzkoušela jsem si práci v několika firmách, na mnoha projektech a zjistila jsem, že nejvíce mě naplňovala práce, kdy jsem pracovala na novém projektu od jeho samotného počátku – struktura, grafika a kódování. Tato práce mi také dala nejvíce zkušeností. Hodně lidí se mě ptalo na to, zda bych se chtěla naučit programovat a já vždy váhavě odpovídala. U tohoto projektu jsem si ale uvědomila, že má cesta není programování. Zkrátka mě baví vzhled, grafika, vymýšlení struktury tak, aby uživatel snadno našel všechny potřebné a důležité informace.

Projekt www.gayguide365.com, kde jsem se starala o strukturu, grafiku i kódování.
Projekt www.gayguide365.com, kde jsem se starala o strukturu, grafiku i kódování.

Kurzy kódování a práce s lidmi

Mám ráda práci s lidmi, která mi u mé práce schází. Kompenzuji si to pořádáním kurzů kódování. Od nového roku nabízím kurzy kódování, které jsou vytvořené pro všechny nováčky ve světě tvorby webových stránek. Úvodní kurzy jsou vedené hravou a zábavnou formou, tak aby vás seznámily s kódem ale nešla vám z toho hlava kolem. Nové kurzy stále připravuji ve svém volném čase.

main-visual
webnika.cz – Kurzy & workshopy kódování

Tak to vidíte. Nic zázračného. Zkrátka souhra okolností, odhodlání, nespočet probdělých večerů za monitorem, mnoho testovacích stránek s kódem.

Pokud chceš pracovat v IT, pak není nic snazšího. Právě jsem ti ukázala, že nemusíš být Supergirl, aby jsi se naučila kódovat. Podkladů, knih i tutoriálů, kurzů a workshopů je dnes plná řada. Stačí si vybrat a jít do toho!

Držím ti palce. HOLKY V IT? Za mě rozhodně ANO!