U Trunečkova mlýnu

Popis trasyUmístění zastavení:

u cesty naproti zbytkům Trunečkova mlýna.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.03172639,14.32714444

Křivatec český

Z území Prahy byla pro svět popsána malá, ale krásná květinka – křivatec český. Má ráda takové zvláštně extrémní podmínky, různé okraje skal a prudkých svahů. Vidět ji můžete i zde, na Dalejském profilu. Poslyšte její příběh…

Křivatec český
Na jednu stranu je to docela odvážná rostlinka, na druhou ovšem pěkný posera. Vyráží totiž hned mezi prvními otužilci, když ještě vůkol leží sníh a většina ostatního života je schovaná před mrazem. To tedy klobouk dolů, taková kuráž!

Jenže jakmile vykoukne ze země a rozvine svoje krásné žluté kvítečky, už by je chtěl zase schovávat. Na světě vydrží maximálně pár týdnů. Po dvou měsících už po něm nezbudou ani lístečky. Všechno pěkně zatáhne pod zem do cibulky a uvolní tak místo jiným rostlinkám, které si na jeho fleku budou lebedit do konce roku. Jó, kdyby do konce roku! Ty se tam budou vyvalovat i další jaro a další a další a náš ubohý usmrkánek utře, protože nebude mít s prvním slunkem kudy vystrčit hlavu..

Život se s ním zkrátka nemazlí. Naštěstí má ale tenhle mrňousek silné kamarády.

Dříve byli jeho kamarádi hlavně ovce a kozy. Pásly se během roku na svazích, kde se nedalo jinak hospodařit, a svými kopýtky rozdupávaly drny všech kytek na pastvině. V mezírkách po kopýtkách nebo na vypasených ploškách pak zjara opět bylo místo pro malého otužilce.

Jenže od války se už po stráních tolik dobytka neprohání a křivatec se tak už nemůže opřít o staré dobré kámoše. Jelikož je ale dítko štěstěny, ujal se ho jiný ochránce. Je to zvídavý a užívající si člověk.

Jakmile se oteplí, vyráží se lidé kochat na různé vyhlídky a návrší. Tu si sednou, tam jen tak postojí, ale vždy se zdržují na malé ploše. Buď na cestičkách nebo na hranách svahů a strání nebo u skalních výstupů. A všude tam svými velkými kopyty působí stejně blahodárně jako kdysi koza s ovcí. Křivatec je tedy zatím zachráněn, alespoň do té doby, co budou lidé mít chuť rozhlížet se do kraje.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon)

housenka otakárka fenyklového

Otakárci

Otakárci patří mezi nejkrásnější motýly, se kterými se v naší zemi můžeme setkat. I zde, u Dalejského profilu, poletují v teplých dnech otakárci fenykloví a ovocní.

Otakárka fenyklového je možné zahlédnout od dubna do října. Má sice během roku dvě až tři generace, ty ale na sebe víceméně plynule navazují. Živnými rostlinami, tedy těmi, na kterých se pasou housenky, jsou například kopry, fenykly, mrkve nebo děhely. Jde tedy jak o pěstované tak i planě rostoucí byliny. I díky tomu nehrozí v dnešní době otakárku fenyklovému vymření nebo nějaký zásadní úbytek, přesto však zůstává zvláště chráněným druhem.

Otakárek ovocný je podstatně ohroženější než předešlý druh. To je dáno tím, že ke svému vývoji potřebuje výslunné stráně, skály nebo osluněné lesní okraje. Vždy je ale nezbytná přítomnost hlohů, trnek nebo třeba švestek, na kterých se vyvíjí jeho housenky. Plochy intenzivně udržované mu nevyhovují, stejně jako místa, která příliš zarůstají. To je i případ NPP Dalejský profil.

 

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková