Řeporyje u potoka

Popis trasyUmístění zastavení:

v Řeporyjích, nad Dalejským potokem u odbočky z ulice K chaloupce.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.03202694,14.31425389

Pohlednice z roku 1900
znázorňuje dnešní Řeporyjské náměstí.
řepík ve znaku obce

Řeporyje

Jméno Řeporyje se odvozuje od jména osadníků „řeporyjců“, kteří zde v minulosti dobývali kořen rostliny řepíku. Ten se používal v lékařství. Vedle základních tvarů Řeporyje a Řepora se vyskytují v lidovém podání i tvary Žepora, Žepory a Žeporaje.

Historie obce sahá až do 12. století, kdy byla v majetku Cisterciáckého klášteru v Plasích. Pak se majitelé obce střídali poměrně často. Po roce 1622 se dostaly Řeporyje do majetku pánů Michnů z Vacínova. Ti je prodali roku 1669 Václavu Zimmermannovi, rektoru jezuitské koleje v Praze. Jezuitům zůstaly až do zrušení řádu roku 1773.

Reklamní kresba Fr. Skopalíka
z roku 1908. Zbytky továrny můžete v údolí vidět
dodnes. V levé části kresby je lom Mušlovka (zastavení
naučné stezky č. 6) a za ním Černý lom dříve Kamčatka (zast. č. 7)

 

Řepryje po průmyslové revoluci

K velkém rozmachu obce došlo po roce 1872, kdy byla vybudována železnice vedoucí Prokopským a Dalejským údolím z Prahy do Berouna. Byly otevřeny vápencové lomy, postavena firmou Biskup – Kvis a Kotrba pec k pálení vápna a Hugem Reiserem kruhová cihelna. To přineslo přísun dělníků pracujících v lomech do obce, ale také dočasnou devastaci dříve krásného údolí.

Kruhová pec k pálení vápna stála v údolí ještě v roce 1972,
kdy byl pořízen tento snímek.

V roce 1892 byla postavena a vysvěcena škola se čtyřmi třídami. Rozšiřování obce vedlo v roce 1919 k jejímu povýšení na městys. Po druhé světové válce dochází k uzavření většiny průmyslových provozů a nastává přeměna obce na pražské předměstí. Roku 1974 se stávají Řeporyje součástí Prahy. Na konci 80. let byla Útvarem rozvoje města vypracována studie na komplexní zastavění území řeporyjské městské části. Tato zástavba, která by byla vlastně rozšířením sídliště Jihozápadní město, počítala s novými panelovými domy, které by plynule navazovaly na současnou vilovou zástavbu. Tento plán naštěstí nebyl díky změně politické situace zrealizován.

 

Dalejský potok

Dalejský potok, který teče v korytu před vámi, má celkovou délku 13,5 km. Pramení v obci Chrášťany v nadmořské výšce 384,5 m a vlévá se do Vltavy (190 m n. m.). Místy se potok hluboce zařezává do skalního podloží a mnohde vytváří ve vápencích kaňon.
 

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková