Pod skalami

Popis trasyUmístění zastavení:

pod stromy vlevo u silnice, za přírodními hřišti za klukovickým koupalištěm.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.0402625,14.36725694

dvojníci – netopýr
dlouhouchý (vlevo) a netopýr ušatý (vpravo)
V ČR žije 27 druhů netopýrů. Zákonem a mezinárodními úmluvami jsou chráněny všechny druhy i jejich úkryty.

Výzkum netopýrů v Praze

Při monitoringu netopýrů na území Prahy a v jejím blízkém okolí metodou detektoringu a při zimním sčítání netopýrů bylo zjištěno, že na území Prahy žije v současnosti 17 druhů netopýrů. Jednotlivé druhy netopýrů se dají s pomocí detektoru rozpoznat podle ultrazvukových signálů, které používají k lovu a orientaci ve tmě (echolokace).

   nezaměnitelný obličej
   netopýra černého se srostlýma ušima
Deset druhů netopýrů

V Prokopském údolí, na okraji Českého krasu, se vyskytuje 10 druhů netopýrů. Nacházejí zde dostatek potravy i úkrytů. V dutinách stromů se ukrývají netopýři rezaví. Dalšími poměrně běžnými druhy jsou netopýři ušatí, netopýři vodní a netopýři řasnatí. Žijí zde i další druhy jako netopýr velký, n. vousatý, n. večerní, n. parkový, n. černý a n. dlouhouchý.

netopýr parkový

Netopýří jídelníček a obydlí

Živí se hmyzem, např. můrami, komáry, brouky, pavouky. Ukrývají se v dutinách a štěrbinách stromů i ve štěrbinách skal a v krasových dutinách. Při zimním spánku (hibernaci) dokáží snížit svou tělesnou teplotu na 1 – 10 °C a počet tepů za minutu sníží z 500 – 800 na 4 tepy.

Společenský život netopýrů

   kolonie netopýra rezavého

Netopýři zimují samostatně nebo ve skupinách, obě pohlaví, ale i různé druhy využívají společná zimoviště, na jaře přeletují do jiných úkrytů. Velká zimoviště se nacházejí v nedalekých jeskyních a štolách Českého krasu. V létě žijí samci často samostatně, zatímco samice vytvářejí často početné mateřské kolonie např. na půdách kostelů a starých budov, kde rodí a vychovávají jedno až dvě mláďata (od konce dubna do srpna). Podzim je ve znamení lásky, netopýři se páří, ale spermie zůstanou přes zimu v děloze matky neaktivní, k vlastnímu oplození a zabřeznutí dochází až na jaře. Netopýři se dožívají i přes 30 let – evropský rekord drží netopýr velkouchý se 41 rokem; ovšem většina z nich se nedožije ani jednoho roku.

 

 

autor fotografií: Anna Bláhová
text: ZO ČSOP Nyctalus

 

Stáhnout tabuli v PDF

 

 

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková