Černý lom

Popis trasyUmístění zastavení:

v lomu, s výhledem na Lobolitovou stráň.

Technický stav: zastavení je lehce poškozené
GPS souřadnice: 50.03145500,14.33612917

Na kvalitní vápno se hodí jedině vápence s vysokým obsahem CaCO3…

Stěnový Černý lom pojmenovaný sběratelem Františkem Hanušem (1860 – 1937) v roce 1923 podle tmavých silurských vápenců nejvyššího siluru se původně jmenoval Kamčatka a byl kolem 275 m dlouhý s 30 metrů vysokou stěnou. V nadloží černých vápenců se těžily světlé vysokoprocentní vápence pro výrobu vápna. Ty se usadily v teplém moři ve spodním devonu, když se Perunika posunula do blízkosti rovníkového pásma.

lobolit lilijice Scyphocrinites


První mezinárodní hranice mezi útvary na světě byla vybrána v Čechách…

Mezinárodní stratotyp (standard) celosvětově platné hranice mezi silurem a devonem (418 milionů let) byl jako první na světě stanoven v Čechách na Klonku u Suchomast jižně od Berouna rozhodnutím Mezinárodního geologického kongresu v Montrealu v roce 1972. Hranice mezi silurem a devonem je na východní stěně Černého lomu ve spodní části zrnitých narůžovělých vápenců, kde se vyskytují průřezy plováků lilijic – lobolitů. Po ukončení těžby v lomu Kamčatka kolem roku 1919 byla většina dna lomu vysoko zavezena těžebním odpadem z lomů Vokounka a Rokle na druhé straně Dalejského údolí.

ramenonožec Dayia bohemica
(Bouček, 1941)

kalich lilijice Scyphocrinites

 
Lilijice jsou zvířata! Sami si je můžete prohlédnout. Jsou příbuzné s ježovkami a hvězdicemi…

Část lomu, která je blíže k lomu Mušlovka a je ve své svrchní části tvořena zvětralými rezavými vápenci, nazval sběratel František Hanuš „Lobolitovou strání“, pod kterou se daly po jarním tání sbírat jako menší míč veliké lobolity rodu Scyphocrinites, které měly několik milimetrů silné stěny uzavírající duté komory uvnitř kulovitého plováku. V rezavých rozvětraných vápencích nejvyššího siluru můžeme najít jako třešňové pecky malé ramenonožce Dayia bohemica a kulaté články lilijic, někdy i s pěticípou hvězdičkou.Na povrchu tmavých vápenců severní stěny se nacházejí lesklé úlomky ramenonožců.

 

 

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková