Zadní Ovenec

Popis trasyUmístění zastavení:

pod schody v ulici Pod Havránkou.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.118816111,14.4199925

Vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu naučné stezky. Dříve, než se vydáte na cestu domů, si Vás dovolujeme upozornit na zajímavá místa, která zde v Troji zcela určitě stojí za zhlédnutí.

Když budete pokračovat ulicí Pod Havránkou dolů, hned na křižovatce uvidíte po levé straně bývalou kovárnu, podle které se také jmenuje zdejší zastávka autobusu. Dnes už zcela přestavěnou kovárnu poznáte podle železných kruhů, ke kterým se uvazovali koně. Vznikla po vybudování zámku, koncem 17. nebo počátkem 18. století, a je zachycena již v indikační skice stabilního katastru z roku 1840.

Pokud přejdete křižovatku a budete ulicí Pod Havránkou pokračovat k Vltavě, minete pod lešením ukrytý Panský statek, který patřil k základnímu hospodářskému zázemí trojského panství.

Malebné domky u Vltavy jsou souhrnně nazývány Rybářskou osadou nebo také Památkovou zónou Rybáře.

Hlavní linie malých domků se v minulosti táhla podél břehu Vltavy a říčního ramene někdejšího Holešovického ostrova, které se v těchto místech vracelo do hlavního řečiště. Říční rameno později zaniklo a proměnilo se v cestu (dnešní Povltavská ulice). Dnes je Rybářská osada poslední dochovanou z osad za hradbami historické Prahy, v nichž po staletí bydleli chudí rybáři v zaplavovaném pobřežním pásmu při řece – například na Smíchově nebo v Podskalí.

Na ulici Pod Havránkou původně navazoval přívoz na Císařský ostrov. V sedmdesátých letech minulého století byl přívoz nahrazen provizorním vojenským mostem. Ten v roce 1981 odplavila velká voda.

Definitivní spojnicí Troje a ostrova se stala visutá lávka pro pěší. Při stavbě jejího trojského předmostí bylo bohužel zbořeno několik domků Rybářské osady a potok Haltýř sveden do potrubí.

Vážení návštěvníci, věříme, že se Vám v Troji líbilo a že se sem budete i nadále rádi vracet.

 

obr. zast_9_obr_1.jpg

 

obr. zast_9_obr_2.jpg

 

Popisky obrázků:

obr. zast_9_obr_1.jpg : Mapa části Troje kolem roku 1820, kdy byl majitelem statku a polností baron Asfeld. Mapa udává mimo jiné popis velikostí polí, zahrad a vinic a jejich výnosy. Nenechte se zmást v orientaci, na mapě není zakreslen zámek Troja.

 

obr. zast_9_obr_2.jpg : Pohled na rybářskou osadu v Troji a Vinici sv. Kláry na fotografii z roku 1982.

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková