Pískovna

Popis trasyUmístění zastavení:

u úvozové cesty za dětským hřištěm.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.122694166,14.416114444

V místě bývalé pískovny můžete pozorovat sedimentační činnost bývalého řečiště Vltavy. Během starších čtvrtohor byla zvýšena erozní činnost, zvýrazněná střídáním studeného a teplého klimatu. Mimo říčních štěrkopískových, pískových a jílovitých náplav vznikaly také větrem naváté hlíny a spraše (sprašové půdy se nacházejí pod současným parkovištěm Botanické zahrady v ulici K Pazderkám, kterým trasa naučné stezky také prochází).

Na jaře roku 1999 bylo v březovém háji, který se nachází pod pískovnou, postaveno dětské hřiště, jehož autorem je výtvarník Lukáš Gavlovský. Kromě dřevěné chýše z větví je zde i ohniště, několik lavic k sezení a volně položený kmen. Hřiště je celoročně volně přístupné.

Zdejší pískovna je tvořena naplavenými uloženinami Vltavy, jejichž stáří je možno srovnat se štěrkopískovými terasami z období pleistocénu (tj. asi 1 mil. let starými). Relativní výška povrchu pak odpovídá se svými 70 – 90 metry nad nynější hladinou Vltavy suchdolské terase (80 metrů nad Vltavou).

Na tomto místě obyvatelé Troje písek také v minulosti těžili.

 

obr. obr. zast_3_obr_1.jpg

obr. obr. zast_3_obr_2.jpg

obr. obr. 3_zarustajici piskovna.jpg

 

Popisky obrázků:

obr. obr. zast_3_obr_1.jpg : Troja na mapě kolem roku 1820. Pískovna je vyznačena žlutě. Nenechte se zmást, na této mapě chybí Trojský zámek!

obr.: obr. zast_3_obr_2.jpg : Dřevěná chýše z pokroucených dubových větví.

obr.: obr. 3_zarustajici piskovna.jpg Postupně zarůstající pískovna.

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková