Soutok

Popis trasyUmístění zastavení:

u soutoku Botiče a Pitkovického potoka.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.02798139,14.56398833

Do Botiče, přitékajícího od jihu, se zde vlévá Pitkovický potok (také Vinný potok). Soutok je ukázkou přirozené erozivní činnosti tekoucí vody. Při vývoji údolí dochází na nárazovém břehu k vymílání materiálu a na nánosovém břehu k jeho ukládání. V těchto místech se cesta odchyluje od Botiče a sleduje tok Pitkovického potoka. Právě zde, v místech od soutoku proti proudu Pitkovického potoka, můžeme pozorovat výrazně vyvinuté meandrové tvary.

Hluboce zaříznutá koryta jsou na březích zpevněna olšemi dosahujícími výšky až 30 m. Roste zde i střemcha obecná, jilm vaz, brslen evropský, líska obecná.

Z bylin převládá kopřiva dvoudomá, dále krabilice zápašná, konopice polní, hluchavka skvrnitá, ptačinec hajní i p. velkokvětý, kostřava obrovská. Na jaře zde lze pozorovat kvetoucí orseje, křivatce žluté a nezelený podbílek šupinatý, který cizopasí na kořenech listnáčů.

Ptačinec velkokvětý

Křivatec žlutý

Orsej jarní

Podbílek šupinatý

 

 

 

 

 

 

 

Na tyto a další druhy rostlin je vázána řada cenných brouků a jiného hmyzu. V potocích žijí i pstruzi a uvidíte tu i několik druhů skokanů.

Pstruh potoční

Skokan hnědý

 

 

 

Stáhnout tabuli v PDF

 

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková