Trvalkové záhony před Letohrádkem Hvězda

Popis trasyUmístění zastavení:

nečíslovaný panel na parteru před letohrádkem, u severního záhonu.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.0836769, 14.3271711

topolovka (Alcea rosea ‚Simplex Single Mix‘)

Návrh má rovinu prostorovou, kulturní a přírodní. Využívá dvou ideových konceptů. Prvním je využití flory společenstev okraje lesa, která by zde přirozeně rostla s respektem vůči rozdílnému oslunění obou záhonů. Druhým jsou pak rané introdukce květin do kultury z evropských a později i zámořských lokalit.

Vnitřní formálně záhonová kompozice evokuje historické pojetí pevného rozlišení taxonů v řádcích. Za poplatné současným trendům lze pak považovat podélné bloky soliter a stereotyp narušující nahodilé vtroušení některých taxonů s očekávaným přeséváním některých rostlin.

Kulturní koncepce přináší zejména zpestření druhového složení. Z tradičních historických peren lze zmínit použití historických odrůd pivoněk a denivek. Kulturní introdukci evokují i používané rostliny z širšího evropského regionu (pupkovec, luhovnice). Podstatnou část pak tvoří selekce a šlechtěnci šířeji pojaté domácí flory. Přesně tak, jak by si v přírodě vybírali dávní zahradníci.

Volná koncepce pracuje zejména s přírodními podmínkami záhonů ve prospěch udržitelnosti rostlin na stanovišti a na úkor naprosté symetrie. Klíčová podoba stanovištně tolerantních druhů však zůstává ve shodě. Využití „native cultivars“ tzn. výběrů z variability domácí flory, odpovídá kulturní povaze místa a tradici přenášení „odchýlených“ rostlin z přírody do kultury.

 

ukázka osazovacího plánu

 

sněženka
(Galanthus nivalis f. pleniflorus)

pivoňka
(Paeonia lactiflora ‘Felix Crousse’)

lilie
(Lilium candidum)

listopadka
(Chrysanthemum ‘Citronella’)

pupkovec
(Omphalodes verna)

kakost
(Geranium phaeum ‘Album’)

denivka
(Hemerocallis lilioasphodelus)

sléz
(Malva sylvestris)

 

 

 

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková