Z historie Klánovic

Popis trasyUmístění zastavení:

u asfaltky.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.0932033,14.6784231

V roce 1874 koupil pan Václav Klán část lesa a začal tu v roce 1878 stavět první domky pro letní pobyt. Tak vznikla osada na katastru obce Šestajovice, která byla nazvána po svém zakladateli Klánovice.

V roce 1883 zde byla otevřena zastávka státní dráhy Jirny. V té době se začíná hodně stavět. Staví se nejen kolem hlavní silnice, která vede od zastávky státní dráhy do Šestajovic, ale vytyčují se již i boční ulice. V roce 1899 byl založen Okrašlovací spolek, který se zasloužil o zbudování pískových chodníků. V roce 1911 byla postavena kaple Matky boží, zavedeno osvětlení a otevřena pošta. Do začátku 1.světové války je v Klánovicích asi 90 vil, 5 restaurací a velký pension. Klánovice byly v té době nejoblíbenější vilovou čtvrtí v pražském okolí. Žily uměleckým životem (divadlo, hudební a pěvecká akademie) a sportovním životem (tenis, koupání, vycházky do lesa).

Velký rozvoj Klánovic nastal po 1. světové válce. Většina obyvatel zde začala žít trvale. 28. října 1920 prohlásila vláda Československé republiky Klánovice za samostatnou obec (obec Klánovice vznikla sloučením osady Klánovice – území od základní školy k Šestajovicím a osady Kolodějské zálesí – území od základní školy k nádraží).

V té době šéf pražské stavitelské firmy Rudolf Utěšil dal vypracovat návrh na vhodnou úpravu obce i blízkého lesa. Pamatoval i na moderní lázně. Jeho projekty se začaly realizovat ke konci roku 1923. Na svých pozemcích zbudoval v roce 1924 lázně.

V roce 1930 byla v Klánovicích zřízena jednotřídní škola jako pobočka školy v Šestajovicích. Již za 4 roky (28. října 1934) byla slavnostně otevřena nová školní budova moderního stylu a Klánovice tak získaly samostatnou školu.

Dále vede trasa naučné stezky opět po zelené turistické značce ulicemi Klánovic k zastávce č. 8 (1,1 km)

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková