Václav Klán – zakladatel Klánovic

Popis trasyUmístění zastavení:

na okraji lesa, kam nás přivede Smržovská ulice.

Technický stav: zastavení je nepoškozené
GPS souřadnice: 50.0977014,14.6592639

Václav Klán se narodil v roce 1850 v Černošicích. Počátkem 70. let byl písařem u okresního soudu na Zbraslavi. V té době zemřela jeho vzdálená teta a odkázala mu kus skalnatého pozemku u Radotína. Skála byla vápencová a Klán ji velmi výhodně prodal jakési společnosti. Za obdržené peníze koupil statek v Modřanech, kde krátký čas hospodařil. Na pozemcích, které patřily ke Klánovu statku se Schvanzerberkové rozhodli postavit parní pilu. Klán své pozemky opět výhodně prodal a nakonec prodal i celý statek a odstěhoval se do Prahy. Mezi tím přišel krach po světové výstavě ve Vídni v roce 1873. Byla bída o peníze a naopak se daly velmi výhodně koupit objekty a pozemky. Klán peníze měl, začal levně nakupovat a brzy se jeho majetek rozrostl na tisíce zlatých. V té době (1874) koupil od Studijního fondu Vidrholec les u Jiren ve výměře 225 jiter za cenu 52.000 zlatých. Dobře věděl, že tyto pozemky budou mít velkou cenu, neboť se právě začala budovat napříč lesem silnice spojující okres brandýsský a říčanský (dnešní silnice Újezd – Šestajovice). Klán zažádal o povolení k parcelaci a o zřízení železniční zastávky na trati Praha-Kolín. Parcelace byla povolena roku 1878 a železniční zastávka zřízena roku 1883.

Až do této doby měl Klán štěstí v podnikání. Bohužel však nastal obrat. Několik obchodů se mu nepovedlo. Nakonec koupil rozsáhlé doly v Dalmácii, ale ani tam se mu nedařilo. Finančně se úplně vyčerpal a zemřel v chudobě v Českých Budějovicích.

Dále pokračuje trasa naučné stezky opět po zelené turistické značce k Novým Dvorům, kde je ve vzdálenosti cca 1,2 km zastávka č. 9.

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková