Na břehu rybníka

Popis trasyUmístění zastavení:

na jižním břehu rybníka

Technický stav: nepoškozený
GPS souřadnice: 50.04691389,14.59374778

Třeboňsko na okraji Prahy

Jihovýchodní oblast Prahy je celkem rovinatá a přitom bohatá na vodní toky, již ve středověku zde vznikla řada rybníků. V 16. století bylo na Říčance kolem padesáti rybníků a rybníčků, které byly propojeny důmyslným systémem kanálů a stok. Šlo o jakési Třeboňsko na okraji Prahy. Tento složitý systém však potřeboval údržbu, protože voda tady nemá příliš velký spád. Za třicetileté války v souvislosti s prudkým úbytkem obyvatelstva tento systém zpustl a v dalších staletích pak byly rybníky postupně vysušovány a pro svou úrodnou půdu využívány jako pole. Podleský rybník vděčí za své zachování i své velikosti (14 hektarů).

  koupání v Podlesáku kolem roku 1930

Koupaliště pro pana prezidenta

Kolem roku 1900 začalo přicházet do módy mimo jiné i koupání a tak z roku 1904 a později z r. 1908 jsou zaznamenány žádosti o zřízení letního koupadla a tzv. říčních lázní. Knížecí správa velkostatku se napřed tomuto záměru bránila a tak lázně tu byly zřízeny teprve roku 1919. V roce 1919 si zvolil za své letní sídlo zámek v Kolodějích prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Podle pamětníků pan prezident rád vyjížděl do okolí a mimo jiné se také koupal ve zdejším rybníku.

Lyska černá

Vodní ptactvo

Na rybníku vzhledem k jeho stavu není mnoho druhů vodních ptáků. Můžeme zde vidět běžné druhy jako je kachna divoká, lyska černá nebo labuť velká, jiné druhy však spíše vzácně.

 

 

Stáhnout tabuli v PDF

© 2017 Všechna práva vyhrazena | Vytvořila webnika.cz - Veronika Petříková